Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak włączyc polskie znaki na klawiaturze?

14 maja, 2024 Jak włączyc polskie znaki na klawiaturze?


Praca z polskimi znakami na klawiaturze komputera lub laptopa to podstawa dla wszystkich, którzy codziennie korzystają z komputera. Podczas pisania e-maili, dokumentów, czy prowadzenia rozmów na klawiaturze, polskie znaki są niezastąpione. Na szczęście, ich włączenie nie jest trudne i w przypadku większości systemów operacyjnych przebiega podobnie. W tym artykule prezentujemy, jak włączyć polskie znaki na klawiaturze w systemach Windows i MacOS.

Jak włączyć polskie znaki na klawiaturze?

Jeżeli nie możemy wpisywać polskich znaków na naszej klawiaturze, najprawdopodobniej problem ten wynika z nieprawidłowych ustawień językowych. Każda klawiatura ma zdefiniowany konkretny układ klawiszy, który odpowiada określonemu językowi. Dlatego, aby korzystać z polskich znaków, należy ustawić klawiaturę na polski. Sprawdźmy, jak zrobić to w przypadku najpopularniejszych systemów operacyjnych: Windows i MacOS.

Ustawienia klawiatury w systemie Windows

System Windows oferuje kilka sposobów na zmianę ustawień klawiatury. Możemy wybrać między klawiaturą polską programisty a standardową albo korzystać ze skrótów klawiszowych. Zatem, jak włączyć polskie znaki na klawiaturze w systemie Windows?

Przełączanie na klawiaturę polską programisty

Klawiatura polska programisty to jedna z najpopularniejszych konfiguracji w Polsce. Aby ją aktywować, należy wejść w ustawienia systemu Windows. W menu start wybierz „Ustawienia”, następnie „Czas i język”. Kliknij „Język” a potem „Dodaj język”. Na liście języków odnajdź „Polski” i kliknij „Dodaj”. Zostanie dodana klawiatura polska, którą możemy wybrać jako domyślną. Do wyboru mamy „Polski (214)” albo „Polski (programisty)”. Ten drugi typ pozwala wpisywać polskie znaki za pomocą kombinacji klawiszy Alt+litera, co jest najczęściej wybieraną opcją przez użytkowników.

Skróty klawiszowe do włączania polskich znaków

Skróty klawiszowe to bardzo użyteczne narzędzie do szybkiego wprowadzania polskich znaków na klawiaturze. W systemie Windows zazwyczaj wystarczy przytrzymać prawy klawisz Alt, a następnie nacisnąć klawisz odpowiedniej literze na klawiaturze. Przykładowo, aby wprowadzić znak „ą”, należy przytrzymać prawy Alt i nacisnąć „a”. W przypadku klawiatury polskiej programisty znaki „ż”, „ó”, „ł”, „ć”, „ę”, „ś”, „ń” można wprowadzić analogicznie, zaś do wykonania „ź” używamy kombinacji prawy Alt+z.

Ustawienia klawiatury w systemie MacOS

Systemy operacyjne Apple również oferują proste i intuicyjne metody na zmianę ustawień klawiatury. Rozważmy, jak włączyć polskie znaki na klawiaturze w MacOS.

Wybór klawiatury polskiej w preferencjach systemowych

Aby wprowadzić polskie znaki na klawiaturze w systemie MacOS, musimy dodać polski układ klawiatury. W tym celu otwieramy Preferencje Systemowe i wybieramy „Klawiatura”. W zakładce „Metody wprowadzania” klikamy „+” i na liście języków wybieramy „Polski”. Po dodaniu układu klawiatury jest możliwość wyboru między „Polski” a „Polski – Pro”. Pierwszy jest odpowiednikiem klawiatury polskiej programisty w systemie Windows. Drugi pozwala na wprowadzanie polskich znaków przy użyciu kombinacji prawy Option + litera.

Skróty klawiszowe do włączania polskich znaków na Macu

Skróty klawiszowe w systemie MacOS to skomplikowany dla niektórych, ale bardzo efektywny sposób wprowadzania polskich znaków. Zasadniczo, musisz przytrzymać klawisz Option a potem nacisnąć klawisz odpowiedający danej literze. Przykładowo, aby wprowadzić „ą”, musisz wcisnąć Option+a, dla „ś” to Option+s, itd. Oznacza to jednak, że musimy nauczyć się, które kombinacje odpowiadają którym polskim znakom. Ale z czasem staje się to naturalne jak wprowadzanie zwykłych liter na klawiaturze.

Podsumowując, wprowadzanie polskich znaków na klawiaturze w różnych systemach operacyjnych jest stosunkowo proste. Wymaga to jednak dostosowania ustawień klawiatury i języka. Dla ułatwienia pracy warto również nauczyć się skrótów klawiszowych, które znacznie przyspieszają pracę na klawiaturze.

Redakcja mobile-it.com.pl

Tomek, pasjonat nowoczesnych technologii i entuzjasta świata mobilności, to serce i dusza naszej strony Mobile-IT. Jego obszerne doświadczenie w dziedzinie elektroniki, internetu, gier oraz sprzętu RTV/AGD sprawia, że każdy artykuł to nie tylko informacja, ale również fascynująca podróż po najnowszych trendach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak sprawdzić kondycję baterii Samsung?
Jak włączyc polskie znaki na klawiaturze?
Jak zrobić stoJak na zbroję w Minecraft?

Jesteś zainteresowany reklamą?